Miluj své tělo

Tantra a trauma – určeno zvláště pro ženy

Je to poprvé, co sdílím na blogu článek někoho jiného. Myslím si však, že tenhle článek by mělo číst co možná nejvíce žen, protože přináší mnoho důležitých informací. Vojta Jista Chládek je masážní terapeut, somatický sexuolog a majitel celostního centra pro masáž a práci s tělem MAHALO, které sídlí v Praze a Plzni.  Jsem mu velmi vděčná, že mi dovolil tento článek umístit na blog, protože píše o svých zkušenostech s tantrou a sdílí, co by měly ženy vědět o tantře a traumatech, která se společně s ní mohou objevit nebo zhoršit. Přeji Vám příjemné čtení…

„Tantra je známá pro svoji schopnost harmonizovat a léčit traumata. Ano, když se to umí, tak to je možné, ale o tom není tento článek. Tento článek je věnován nebezpečím, která se nachází v tantrickém světě.

Tantrická masáž

Žena někde zaslechne že „jóni masáž“ pomohla kamarádce a tak se vydá na svoji první zkušenost. Samozřejmě je možné najít kvalitního mužského terapeuta, ale chci poukázat na pár faktů.

Vědoma či nevědoma závažnosti a intenzity traumat v těle ulehne na masážní stůl maséra, který začne s masáží.
V lepším případě z toho co může být špatně to, že si masírující není schopný zjistit, jak závažné téma chce řešit a nepozná v jakém stavu se žena nachází. (Což platí i pro masérku ženu.) Nechá klientku ležet na stole a dělá svou práci. Ona úplně zmražená a odpojená a celé sezení vede jen k re-traumatizaci.

Zde je skutečně nutné následovat pohyb, dech a zvuk. A to hlavně proto, že my vidíme, zda je přijímající otevřený nebo zmražený. A kromě toho to krásně otevírá mysl a emoce.

V horším případě masírujícího více než léčení zajímají prsa, zadeček a už se nemůže dočkat až si „sáhne“. Slyšel jsem dokonce o masérovi, který nemohl odolat při párové masáži a sáhl si na prsa ženy na druhém stole, protože ho zajímalo, zda jsou to silikony nebo ne.
(V nejhorším případě masér do ženy pronikne penisem bez souhlasu a bez ochrany. Celkem bežné v UK, ale už se to začíná objevovat i u nás. To je naprosto bez komentáře.)

Zmražená žena, která leží na stole s pocitem “ ok, tak ať si sáhne, ale už nikdy nepůjdu“ je myslím si velmi častý jev.
Pokud chceme dát masáž ženě, která si nevěří, její hranice nejsou silné, nedokáže dát najevo prožitek skrze dech, pohyb a zvuk, tak tam je pouze jedno pravidlo, které dodržíme:

„Budu se vás dotýkat jen tak, jak mi řeknete“.

Pokud si nedokáže opakovaně říkat, jaký dotek chce, tak osobně bych s ní nepracoval “ hands on“ a řešil bych spíš téma v úrovni konzultací.

Berme v potaz i fakt, že ženy často přichází na intimní léčení, ale tělo dává jasné NE a se žena do sezení tlačí.
Je důležité najít techniky, kdy si umíme ověřit, zda tělo je otevřeno takto intimní léčbě. Existuje mnoho sezení, kde nahota není nutná. Některé ženy dokonce nemají ANO v těle na neintimní masáž a jdou na tantrickou. Ale vše se dá řešit citlivým způsobem a i když své klientce nedáte co chtěla, vždy to výrazné ovlivní její hranice.

Tantrický Guru

Velký problem v tantrickém světě. Osobně jsem došel do bodu, že se už učím jen od žen. V mém světě mužští učitelé tantry selhali. Nedokáží ustát sexuální energii spolu s autoritou a silou, které se jim dostalo.

Jejich workshopy jsou často místem, kde si formují svůj harém, ženy stojí fronty před ložnicí (ano, u některých guruů je to téměř takto). Jsou zneužity a když přijedou na další workshop v domnění, že bude mít úžasný zážitek s “ mistrem“ tak ji ignoruje, protože tam už čekají „nové“ ženy. Tyto ženy potom tropí scény na workshopech a kazí jej i ostatním. Odjíždějí zraněné, místo aby byly naplněné a šťastné. Jsou guruové kteří manipulují, překračují hranice, něco jiného říkají a jinak se chovají. Někteří vědomě udržují kult své osobnosti. Pouze jejich penis má nadpřirozené schopnosti a dokáže osvobodit každou ženu. Guru Jára není jen českou raritou.

Najít dnes mužského učitele tantry, který má integritu (soulad mezi myšlenkou, činem a slovem) a dokáže udržet své ego a penis na uzdě, není snadné.

Proto ženy, buďte opatrné a rozlišujte. Nenechte se opít rohlikem a buďte zdravě kritické.

Tantrický kurz

Často se děje, že při kurzu děláme vše, co ostatní a je dost možné, že se to již nachází za hranicemi toho, s čím se cítíme dobře. Buď nás do toho tlačí naše mysl nebo skupina. Nechceme vypadat slabí nebo neschopní. A pak děláme cvičení, která jsou již za hranicemi. S člověkem, kterého nechceme, protože to bylo “ vylosováno“ a probíhá to jinak, než mělo.

Prošel jsem více než 80 kurzy a viděl mnoho lidí, kteří plakali, protože se spálili. Zašli příliš daleko, nebo nebyli schopni ukočírovat situaci, která jim byla nepříjemná. Nechtěli „rušit“, být neslušní vůči někomu, zranit někoho (tak zranili sebe), nebo si řeknli “ c’mon, to je tantra, musím posunout hranice“. Hranice mají jedno pravidlo: posouvají se po baby krůčcích, jinak to bolí.

Skutečně se naučte vnímat vaši kapacitu, nedělejte co nechcete ani s někým s kým nechcete. Pokud se s někým cítíte pohodlně 8 metrů od vás, tak nechcete jeho prst uvnitř vaší vagíny.

Tantrický sex

Když se rozhodnete provozovat tantrický sex s někým, koho příliš neznáte, dovolte si na začátku malý rozhovor.
Váš partner by měl vědět, co máte a nemáte ráda, co jsou vaše hranice. Můžete hranice i rozdělit na to co je „definitnivní NE“ a na to, co je vaše “ možná“, takže jste otevřena to prozkoumávat. Mnoho žen má porušenou důvěru v muže a tak je důležité mít nastavené určité hranice a zažít si ten pocit z toho, když váš partner skutečně ctí vaše hranice.

Věřím, že bych ze zkušenosti s tantrou našel více míst, kde může nastat trauma, ale chtěl jsem poukázat na to základní.

Pokud patříte mezi ženy, které mají poničené hranice, mají nedostatek sebelásky a sebeúcty, tak skutečně buďte opatrná. Tantra vám může pomoci, je to velmi mocný nástroj, ale je stejný jako oheň. Může hřát nebo spálit. Proto je vždy důležité vědět, kde se otevřete doteku někoho jiného.

Neexistuje malé a velké trauma. Co je mikro trauma pro jednoho, je pro druhého silné postižení na mnoho let.

Naučit se cítit své tělo a jeho hranice může trvat léta, proto je vždy na prvním místě opatrnost, zdravý rozum a umění nacítit si své srdce, zda říká ano, možná nebo ne. A pokud je to možná, tak raději ne:)“

Rezonuje s Vámi článek? Chtěla byste se na něco zeptat? Zvu Vás do uzavřené skupiny Revoluce ženskosti.

Mým posláním je hledat, nacházet a informovat o možnostech zvyšování zejména ženského sebevědomí, sebedůvěry a sebeúcty.

1 thought on “Tantra a trauma – určeno zvláště pro ženy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *