Miluj své tělo

Proměny tance v ženském cyklu

Dlouhé roky jsem bojovala já i některé mé klientky s tím, že se s vervou pustíme do nějaké životní změny a postupem času nám dojde dech. Jako kdyby bylo cosi nad námi, co nám hází klacky pod nohy. Tenhle scénář se mnohdy opakuje stále dokola v měsíčních intervalech. Pokud vám intuice napovídá, že to souvisí s menstruačním cyklem, nemýlí se. (Ostatně jako vždy :-)))

To, jak se mění hladiny hormonů v ženském těle, chutě, míra energie a zaměření, souvisí i s tím, jak vnímáme hudbu nebo jak tančíme. Podstatou ženského tance je právě tato proměnlivost a jedinečnost každé ženy. Pojďme se podívat na to, jak fáze menstruačního cyklu s tancem souvisí.

Samozřejmě na to neexistují šablony, protože každá jsme jiná, každá jsme v jiné životní fázi, každá prožíváme svůj cyklus odlišně. Dá se však říct, že energie se v rámci menstruačního cyklu mění, mění se otevřenost/uzavřenost ke světu a mění se vnímání sebe sama a vlastního těla.

Dynamická fáze (těsně po menstruaci)

V dynamické fázi jsme obvykle plné energie, přímo jí překypujeme a jsme tedy rády za aktivní pohyb, abychom svou energii dostaly pod kontrolu. Chceme dokončovat, chceme se učit nové, chceme choreografie a chceme, aby nám to všechno šlo ideálně samo a velmi rychle.

V dynamické fázi jsme jak dívky, které jsou na začátku své cesty a jsou otevřené všemu novému, rády se učí, rády tančí, rády svádějí hravou formou.

Znáte Flirt Dance? Ten je pro dynamickou fázi jako stvořen. Tedy v té podobě, v jaké se s ním setkávám dnes. Je veselý, hravý, svádivý, aktivní, plný choreografií a nevinného laškování. Prostě flirt 🙂

Ovulační fáze (tzv. expresivní)

Je dost specifická a mám pocit, že se v ní u stejné ženy hodně mění zaměření i v rámci několika měsíců po sobě. Na jedné straně velmi mateřské, pečující a takové to „typicky ženské“, na druhé straně smyslné, svůdné a bezstarostné.

V tanci mívám ovulační tendence jen krátce, většinou je to u mě nejkratší fáze cyklu, která rychle přechází do fáze kreativní, ale i tak stojí za to. Hlavně pro svou ženskost. Z dívky, která je hravá a flirtující se stává žena, která se umí otevřít a rozdat, ale pouze, pokud to sama sobě dovolí.

Dynamická fáze je velmi aktivní a je potřeba energii uvolňovat. Ve fázi ovulační je to spíš energie pasivní, jsme pomalejší, ale o to hlubší je každý pohyb, který uděláme. Je víc smyslnější a smysluplnější. Z přímočarého flirtu se stává čistá ženskost. Není potřeba nic dokazovat, jen být.

V Ženském tanci mám tuhle fázi moc ráda, protože se v ní často válím po zemi, vzpínám různé části těla vzhůru a mám pocit, že se roztékám. Striptýzové prvky přestávají být jednoznačné a dostávají nádech sebevědomé ženy, která je úžasná už jen tím, že je.

Kreativní fáze (premenstruační)

Premenstruační fáze, tolik nenáviděná na jedné straně a milovaná na té druhé. Byla jsem v první skupině velmi dlouho, ale je to asi tak dva roky, co si tuhle fázi dokonale užívám.

Co je výzvou premenstruačního období?

Je pro nás těžší se kontrolovat a vylézají na povrch naše tváře a bolístky, které po zbytek měsíce dovedně skrýváme.

Co je jejím darem?

Jsme čarodějky. Jsme úžasně ženské, smyslné, lépe improvizujeme, dokážeme ignorovat na svazující omezení a setkat se s vlastními touhami a potřebami, které jsou hluboko skryté. Poodhaluje se pláštík tabu a předsudků, které jsme nasbíraly za celý svůj život.

Miluji tuhle fázi. Pravda, dokáže mi dát jasně najevo, jestli sama sobě ubližuji a jestli se neposlouchám. To jsem pak nevrlá a nepředvídatelná. Ale není zas tak těžké se k sobě chovat tak, aby se to nedělo. Stačí začít v první řadě vnímat a respektovat sama sebe.

Naprosto úžasné je však v této fázi tančit. Je to fáze, kdy nám jde nejlépe ignorovat choreografie a improvizovat. Někdy je k tomu potřeba skutečná samota, abychom se necítily svázané pohledy druhých, ale jde to a dokonale to nabíjí.

V této fázi jsme aktivní a máme samy k sobě velmi blízko. Proto si můžeme dovolit ukázat tu čarodějku mnoha tváří, kterou v sobě skrýváme. Můžeme být skutečně smyslné, rafinovaně svůdné, ženské, prostě samy sebou bez nánosu společenských tabu a očekávání.

Až k této fázi dojdete, pusťte si hudbu, kterou milujete a na kterou máte zrovna chuť a tančete, tančete a tančete… vnímejte svoje tělo, svoje pocity… nechte vše plynout a jen buďte. Uvidíte, jak to léčí…

Menstruační fáze (tzv. reflektivní)

Menstruační fáze je velmi specifická i v tanci. Potřebujeme klid, prostor a čas pro sebe. Jsme pasivnější a většinu času potřebujeme být spíš v relaxačním stavu. Je to skvělý čas pro to se skutečně uvolnit, relaxovat a načerpat novou energii.

V tanci bychom proto neměly tlačit na pilu a za každou cenu se aktivovat. Není nám vlastní podávat jakékoliv výkony, zato jsme schopné cítit a uvědomovat si i sebemenší pohyb a tím pádem se skvěle naladit na vlastní tělo.

V menstruační fázi stačí jen ležet a dýchat, už to samo o sobě může být tancem.

Pusťte si hudbu, která vám lahodí, hladí vaši duši i tělo a můžete se do ni rozplynout. Jste v této fázi přirozeně v meditativním stavu a je úžasné toho využít. Proto se nesnažte o nic, co nevychází přímo z vašeho těla a naopak vnímejte své smysly a pohyby v těle, které nemáte pod kontrolou.

Později oceníte tenhle čas sama se sebou, protože se snáz naladíte na své tělo a potřeby i v dalších fázích a budete mít daleko více energie.

V každém tanci najdeme několik poloh a každý tanec se může během našeho cyklu ve svých kvalitách měnit. Je fajn na to pamatovat a užívat si vždy právě to, co nám na něm sedí nejvíce.

Je také velmi osvobozující pustit to, že některé taneční dovednosti vám teď prostě nejdou a nesnažit se to za každou cenu urvat.

Dovolte si být sama sebou a necpat se do tabulek

 

Mým posláním je hledat, nacházet a informovat o možnostech zvyšování zejména ženského sebevědomí, sebedůvěry a sebeúcty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *