Miluj své tělo

Dary ženského těla

Ženské tělo je tak úžasná studnice moudrosti a zázraků, že mě asi nikdy nepřestane fascinovat. Čím víc o něm zjišťuji, čím víc pozoruji vlastní tělo a těla žen kolem mě, tím víc jsem v úžasu.

Už jen schopnost cykličnosti. Máme ji všechny a přesto ji velká část nás považuje za obtěžující a nejraději by se jí vzdala. Další část je zvědavá, ale nemůže k ní najít tu správnou cestu a minimum žen ji skutečně využívá a jen promile v plné šíři jejích možností.

Ženský tanec je na ženské cykličnosti do velké míry založen. Proto bych vám ji v tomto článku chtěla ukázat z jiné strany, té mojí 🙂

Miranda Gray napsala dvě nádherné knížky (Rudý měsíc a Cyklická žena), které jsou plné užitečných informací a Dana-Sofi Šlancarová k nim další přidala (7 návyků efektivní Cyklické ženy a Balijský deník Cyklické ženy). Pokud vás toto téma zajímá, určitě se na ně podívejte.

Je však rozdíl si o cykličnosti číst a skutečně ji žít. Chvíli trvá, než se naučíme pozorovat změny vlastního těla, svoje chutě, potřeby, změny v komunikaci a podobně. Jsme součástí společnosti založené na výkonu a tohle k výkonu přeci nepatří.

Všímejte si své energie

Pojďte si přesto pro začátek všímat své energie a toho, čemu ji dáváte a kde ji čerpáte. Energie je totiž základ všeho, co děláme. Energii můžeme získávat z jídla a spánku, ale i z aktivit, které děláme s láskou a vášní. Vysvětlování toho, jak se to děje, nechám jiným, ale zkušenost tvrdí, že je to nepopiratelné 🙂

Energie v ženském cyklu

Jak určitě víte, ženský cyklus se dá rozdělit do čtyř výraznějších fází. Ty mezi sebou přecházejí postupně, takže jsme jiné vlastně každý den. Neexistuje u nás něco jako lineární vývoj neustále kupředu se stejnými výsledky, pokud se do této šablony samy násilím nenacpeme. To nás však energii spíše stojí než že bychom ji dostávaly.

Ráda bych vám ukázala, jak tyto fáze vnímám já a z čeho vychází podstata Ženského tance.

Menstruační fáze

Netradičně začnu menstruační, tzv. reflektivní fází, protože tu většina z nás jednoznačně pozná (cyklické jsme však i v období, kdy nemenstruujeme, jen náš cyklus vypadá trochu jinak).

V době menstruace jde naše energie vydávaná do okolí prudce dolů. (Může to však začít už několik dní před začátkem menstruace. Žádná z nás není kopií té druhé, proto průběh je u každé z nás do jisté míry jedinečný.) V tomto období je naším úkolem jen být. Pozorovat okolí, vnímat sama sebe, naslouchat intuici a dopřát sama sobě to, po čem naše tělo touží. Potravu smyslově bohatou, ať už materiální či duchovní. Je to období zklidnění a plynutí.

Dynamická fáze

Postupně naše energie stoupá a máme víc chuť vyrazit mezi lidi, pracovat na svých úkolech, vrhnout se do toho, co nás nabíjí, co nám dává pocit užitečnosti, kompetence, pocit, že jsme skvělé v tom, co děláme. Máme chuť věci dokončovat, aby za námi byla vidět udělaná práce. Přivádí nás k šílenství všechno, co nám tenhle tah na branku komplikuje. Od šéfa až po vlastní děti. Máme energie na rozdávání a naopak ji potřebujeme trošku vybít. To je tzv. dynamická fáze, při které jsme nejvíce podobné mužskému výkonovému zaměření.

Ovulační fáze

Poté energie zase trochu klesá, ale už ne tak výrazně jako při menstruaci. Dostáváme se do ovulační, tzv expresivní fáze. Stáváme se více chápavé, tolerantní, rády pečujeme o druhé nebo o své projekty. Je pro nás snazší naslouchat a vnímat úhel pohledu těch druhých. V komunikaci excelujeme. V této fázi jsme nejvíce ženské podle té role, která je ženám obvykle přisuzována. Mateřské, pečující, tolerantní a přitažlivé samy o sobě. Jsme přitažlivé už jen svou existencí, pokud si to samy z nějakého důvodu nezakážeme, ať už vědomě či podvědomě.

Kreativní fáze

Po ovulační fázi naše energie opět stoupá a dostáváme se do té nejvíce magické fáze, které se říká kreativní. V té se z nás stává ta pověstná čarodějka. Tady umíme čarovat se svým životem, umíme tvořit i ničit, jsme charismatické, pokud si ji užíváme. Do této fáze spadá pověstný premenstruační syndrom, kdy z našich vlastních hlubin leze na povrch vše, co nás v životě brzdí, rozčiluje a brání jít vlastní cestou. Máme méně sebekontroly, ale díky tomu můžeme pozorovat, co nám už neslouží a změnit to. Jsme tak schopné rozloučit se s tím, co nechceme a tvořit to, co pro nás znamená spokojenější budoucnost. Je to velmi podceňovaná fáze a mají z ní strach nejen muži. Sledovat sama sebe, jak se ze mě stává žena, kterou nepoznávám, není nic příjemného ani pro většinu žen. Přesto je tahle žena naší součástí a jen když jí začneme naslouchat, pomůže nám se posunout kupředu. Bez toho je z ní dokonalá brzda jakéhokoliv dlouhodobého rozvoje.

Po kreativní fázi naše energie padá až na každoměsíční dno a nabíráme opět energii z pouhého bytí ve fázi menstruační.

Každá z fází ženského cyklu je jedinečná a dokonce ani dva měsíce po sobě nemusí a neprobíhají stejně. Vlivů je hodně a jsou velmi proměnlivé. Všímat si hladiny své energie může být prvním krokem, jak se skamarádit s vlastní cykličností. Zkuste to a podělte se třeba v naší uzavřené ženské skupině, jak je to s vaší ženskou energií 🙂

Mým posláním je hledat, nacházet a informovat o možnostech zvyšování zejména ženského sebevědomí, sebedůvěry a sebeúcty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *